freelancer - онтологија

самодеец повеќе

мн. самодејци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што дејствува сам, без помош од други, на аматерска основа.

хонорарец повеќе

мн. хонорарци
Вид збор: Именка, машки род
хонорарен работник
Албански: punëtor honorar, i pavarur
Употреба: Економија