freedom fighter - онтологија

слободар повеќе

мн. слободари
Вид збор: Именка, машки род
Оној што е поборник за слобода.

слободарец повеќе

Види и: слободар (м.)
мн. слободарци
Вид збор: Именка, машки род
слободар
Употреба: Книжевен збор