founded - онтологија

оправдан повеќе

оправданиот
Вид збор: Придавка
Што може да се оправда, што има оправдување.

основан повеќе

основаниот
Вид збор: Придавка
(глаг. прид.) основе
Албански: i themeluar

фундиран повеќе

Вид збор: Придавка
Кој е цврст, зацврстен, поткрепен.
Примери:
Фундиран доход.