foul - онтологија

кисел повеќе

киселиот
Вид збор: Придавка
Што има остар, непријатен мирис.
Албански: i tharbët

опор повеќе

опориот
Вид збор: Придавка
Што е со силен, остар и тежок мирис.

расипан повеќе

расипани
Вид збор: Придавка
Кој не е годен за употреба, неисправен; кој станал непријатен.
Примери:
Расипано јадење.

расипано повеќе

Вид збор: Прилог
расипан

смрден повеќе

Види и: смрдлив (прид.)
смрдениот
Вид збор: Придавка
Што мириса тешко, непријатно, неподносливо.

фаулира повеќе

фаулираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Направи, прави фаул, непрописно нападне, напаѓа.
Употреба: Спорт

фаулирање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
фаулира
Употреба: Спорт