formation - онтологија

формација повеќе

мн. формации
Вид збор: Именка, женски род
Стадиум во развитокот на човечкото општество.
Албански: formim
Организиран состав од луѓе и сл.
Албански: formacion
Во геологијата - рудни пластови создадени во текот на еден геолошки период.
Албански: formacion, shtresë
Употреба: Геологија