forest - онтологија

гора повеќе

мн. гори
Вид збор: Именка, женски род
Место обраснато со дрвја.
Албански: pyll
Употреба: Екологија

густеж повеќе

мн. густежи
Вид збор: Именка, машки род
Густа шума.
Употреба: Екологија

дабрава повеќе

мн. дабрави
Вид збор: Именка, женски род
Млада густа шума, обично дабова.
Употреба: Екологија

корија повеќе

мн. кории
Вид збор: Именка, женски род
Шума со високи дрвја, гора.
Албански: kori, pyll
Употреба: Ботаника

орман повеќе

мн. ормани
Вид збор: Именка, машки род
Многу густа шума.
Турски: orman Албански: pyll i dendur
Употреба: Архаизам , Разговорно

шума повеќе

мн. шуми
Вид збор: Именка, женски род
гора
Албански: pyll
Употреба: Ботаника