foam - онтологија

запени повеќе

(се) запенат
Вид збор: Глагол, свршен
Се покрие со пена.
Албански: mbulohet me shkumë

пена повеќе

мн. пени
Вид збор: Именка, женски род
Меурчиња што се образуваат на површината на течноста.
Албански: shkumë

пени повеќе

пенат
Вид збор: Глагол, несвршен
(преод.) Прави нешто да стане пена, да се покрие со пена.
Албански: shkumoj
(непреод.) Станува пена, пушта пена, се покрива со пена.
Албански: shkumoj
(се пени) беснее, дивее
Албански: shkumon
Употреба: Преносно значење

пенлив повеќе

пенлива
Вид збор: Придавка
Што пушта пена.

пења повеќе

Види и: пена (ж.)
(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
пена

пењавење повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Му се јавува пена на устата.
Албански: shkumim

пењави повеќе

(се) пењават
Вид збор: Глагол, несвршен
(непреод.) се пени
Албански: shkumon
Употреба: Преносно значење

распенави повеќе

Види и: распени (св.)
распенават
Вид збор: Глагол, свршен
распени
(се распенави) се распени

распени повеќе

(се) распенил
Вид збор: Глагол, свршен
Пушти пена, покрие со пена.
Примери:
Се распени морето.

скама повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Пена од сапун.