flush - онтологија

багра повеќе

мн. багри
Вид збор: Именка, женски род
боја, пурпур, руменило
Албански: ngjyrë
Употреба: Поетски збор

пламне повеќе

пламнат
Вид збор: Глагол, свршен
Вцрви се поради силно чувство: лутина, јад, гнев.
Албански: skuqet
Употреба: Преносно значење

рака повеќе

мн. раце
Вид збор: Именка, женски род
Момент, етапа при берење или обработка на нешто.
Албански: etapë

сцрви повеќе

сцрват
Вид збор: Глагол, свршен
(се сцрви) Поцрвени од срам, возбуда и сл.
Албански: skuqet
Примери:
Младиот студент се сцрви и стана.

сцрвување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
(се) сцрви