flower garden - онтологија

цвеќарник повеќе

мн. цвеќарници
Вид збор: Именка, машки род
Градина во која се одгледуваат цвеќиња.
Употреба: Земјоделство

цвеќарница повеќе

мн. цвеќарници
Вид збор: Именка, женски род
цвеќарник
Албански: lulishte

цвеќник повеќе

Види и: цвеќарник (м.)
мн. цвеќници
Вид збор: Именка, машки род
цвеќарник