floor - онтологија

етаж повеќе

мн. етажи
Вид збор: Именка, машки род
Кат, ниво на зграда.
Француски: étage
Употреба: Архитектура и градба

кат повеќе

мн. катови
Вид збор: Именка, машки род
Дел од куќата меѓу два тавана, етаж во зграда.
Турски: kat Албански: kat
Употреба: Архитектура и градба

патос повеќе

(едн.) патосот
Вид збор: Именка, машки род
Под од штици.
Албански: dysheme
Употреба: Архитектура и градба

под повеќе

мн. подови из. мн. пода
Вид збор: Именка, машки род
Долната рамна површина на просторија по која се оди.
Примери:
дрвен под, земјен под, поплочен под

поден повеќе

подниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на под.

спрат повеќе

мн. спратови
Вид збор: Именка, машки род
кат, етаж
Српски: спрат
Употреба: Архитектура и градба , Дијалектен збор