flock - онтологија

јато повеќе

мн. јата
Вид збор: Именка, среден род
Група птици или риби од ист вид што живеат или се движат заедно.
Албански: flok, tufë

стадо повеќе

мн. стада
Вид збор: Именка, среден род
јато
Албански: plimë, tufë
Употреба: Ретко