fir - онтологија

ела повеќе

Види и: елка (ж.)
мн. ели
Вид збор: Именка, женски род
Зимзелено иглолисно дрво што расте по планини, често се сади по паркови, дворови итн.
Латински: Abies alba Албански: bredh
Употреба: Ботаника