fingertip - онтологија

јаболкце повеќе

мн. јаболкца
Вид збор: Именка, среден род
Врвовите на прстите на рацете.
Албански: majë gishti
Употреба: Анатомија , Медицина

јагода повеќе

мн. јагоди
Вид збор: Именка, женски род
(обично во мн.) Заоблениот дел на прстите од внатрешната страна, врвот на прстите.
Албански: majë e gishtit
Употреба: Анатомија