filling - онтологија

пломба повеќе

мн. пломби
Вид збор: Именка, женски род
Цврста маса за полнење на расипан заб.
Албански: plombë, mbushje
Употреба: Медицина
Примери:
Златна пломба.

полнеж повеќе

(едн.) полнежот
Вид збор: Именка, машки род
Материјал со што е наполнето нешто.
Албански: mbushje

полненица повеќе

Види и: полнеж (м.)
мн. полненици
Вид збор: Именка, женски род
полнеж

фил повеќе

мн. филови
Вид збор: Именка, машки род
Материјал со кој се полни нешто, обично се однесува за храна и слаткарство, за колачи и торти.
Албански: fill, mbushje
Употреба: Гастрономија