fig - онтологија

смоква повеќе

мн. смокви
Вид збор: Именка, женски род
Суптропско дрво со сладок плод.
Латински: Ficus carica Албански: fik
Употреба: Ботаника
Примери:
Никнаа и неколку смокви.
Плодот на ова дрво.
Албански: fik
Употреба: Гастрономија
Примери:
Слатко од смокви.