fiction - онтологија

белетристика повеќе

(едн.) белетристиката
Вид збор: Именка, женски род
Уметничка литература во проза (романи, раскази, новели) и поезија.
Употреба: Литература

измислица повеќе

мн. измислици
Вид збор: Именка, женски род
Тоа што е измислено, што не е вистинито.

приказна повеќе

мн. приказни
Вид збор: Именка, женски род
прикажување
Албански: trillim

фикција повеќе

мн. фикикции
Вид збор: Именка, женски род
Нешто што не суштествува по реалноста, лажно, измислено.