fever - онтологија

вруќица повеќе

мн. вруќици
Вид збор: Именка, женски род
Висока температура поради болест.
Употреба: Дијалектен збор

грозница повеќе

мн. грозници
Вид збор: Именка, женски род
треска
Употреба: Медицина

јанѕа повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
треска, грозница
Албански: ethe

оган повеќе

мн. огнови
Вид збор: Именка, машки род
(само едн.) Висока телесна температура, бунило.
Албански: zjarrmi, temperaturë
Употреба: Медицина , Разговорно

огница повеќе

мн. огници
Вид збор: Именка, женски род
Треска, висока телесна температура.
Употреба: Медицина

треска повеќе

мн. трески
Вид збор: Именка, женски род
Вид на болест, грозница.
Латински: Febris Албански: ethe
Употреба: Медицина
Состојба на силна возбуда, нервоза или вознемиреност.