fertilizer - онтологија

ѓубре повеќе

мн. ѓубриња
Вид збор: Именка, среден род
Вештачки, органски и минерални материи за ѓубрење на почвата.
Албански: pleh
Употреба: Земјоделство

ѓубриво повеќе

мн. ѓубрива
Вид збор: Именка, среден род
Материја која се додава на почвата за подобрување на плодноста.
Турски: gübre
Употреба: Земјоделство