fertilization - онтологија

конјугација повеќе

мн. конјугации
Вид збор: Именка, женски род
Оплодување кај некои алги и едноклеточни животни.
Албански: konjugim, fekondim
Употреба: Биологија

плодење повеќе

Види и: плоди (несв.)
(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
плоди