fellow passenger - онтологија

сопатник повеќе

мн. сопатници
Вид збор: Именка, машки род
Лице што патува, оди со некого.
Албански: bashkëudhëtar
Употреба: Туризам

сопатничка повеќе

Види и: сопатник (м.)
мн. сопатнички
Вид збор: Именка, женски род
Жена сопатник
Употреба: Туризам