fault - онтологија

кабаат повеќе

Види и: кабает (м.)
мн. кабаати
Вид збор: Именка, машки род
вина, грешка
Турски: kabahat
Употреба: Архаизам

кабает повеќе

Види и: кабаат (м.)
мн. кабаети
Вид збор: Именка, машки род
вина, кривица
Турски: kabahat Албански: faj
Употреба: Разговорно

кусур повеќе

мн. кусури
Вид збор: Именка, машки род
мана, недостаток
Турски: kusur Албански: zë për të madhe
Употреба: Разговорно

расед повеќе

мн. раседи
Вид збор: Именка, машки род
Расцеп на земјата.
Албански: çarje
Употреба: Географија

фелер повеќе

мн. фелери
Вид збор: Именка, машки род
грешка, недостаток, мана
Германски: Fehler