fatty - онтологија

дебелко повеќе

мн. дебелковци
Вид збор: Именка, машки род
дебел човек
Употреба: Разговорно

мастен повеќе

масниот
Вид збор: Придавка
Што содржи маст, што е со маст.

мрсен повеќе

мрсниот
Вид збор: Придавка
Што содржи маст, што е подготвен со маст.
Албански: i yndyrshëm, i lyrshëm
Што содржи масни состојки.
Албански: i lyrshëm

пршка повеќе

мн. пршки
Вид збор: Именка, женски род
здебелен, подебел човек

сереен повеќе

Види и: серејлив (прид.)
серејна
Вид збор: Придавка
серејлив

серејлив повеќе

Види и: сереј (м.)
серејливиот
Вид збор: Придавка
Што содржи маснотија од првото млеко или што се однесува на сереј.

шишко повеќе

мн. шишковци
Вид збор: Именка, машки род
Прекар за полн, шишкав човек.
Турски: şişko

шишман повеќе

мн. шишмани
Вид збор: Именка, машки род
шишко
Турски: şişman Албански: shishko, njeri i trashë

шкембар повеќе

мн. шкембари
Вид збор: Именка, машки род
За човек - лабав и дебел, со голем мев.
Албански: bufalaq, barkmadh
Употреба: Преносно значење