fart - онтологија

прдеж повеќе

мн. прдежи
Вид збор: Именка, машки род
Гасови што гласно се испуштаат од цревата.
Латински: crepitus
Употреба: Вулгарно , Медицина

прди повеќе

Види и: прдне (св.)
прдат
Вид збор: Глагол, несвршен
прдне
Употреба: Вулгарно

прдне повеќе

прднат
Вид збор: Глагол, свршен
Испушти гласно гасови од цревата.
Употреба: Вулгарно