farm worker - онтологија

колхозник повеќе

Види и: колхоз (м.)
мн. колхозници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што работи во колхоз.
Употреба: Историја

чифлигџија повеќе

мн. чифликџии
Вид збор: Именка, машки род
чифлигар
Турски: çiftçi