farewell - онтологија

збогување повеќе

мн. збогувања
Вид збор: Именка, среден род
поздрав
Албански: përshëndetje, ndarje

разделба повеќе

мн. разделби
Вид збор: Именка, женски род
Разделување со блиски.
Албански: ndarje, lamtumirë