fancy - онтологија

загледа повеќе

Види и: гледа (несв.)
загледаат
Вид збор: Глагол, свршен
(се загледа) Се заљуби во некого.
Албански: pëlqej

смета повеќе

сметаат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се смета) Се прима како нешто; се мисли, се претполага.
Албански: imagjinoj