fall asleep - онтологија

заспие повеќе

заспијат
Вид збор: Глагол, свршен
Потоне во сон, почне да спие.
Албански: zë gjumi

успива повеќе

Види и: успие (св.)
успиваат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се успива) се заспива
Албански: bie në gjumë

успие повеќе

Види и: заспие (св.)
успијат
Вид збор: Глагол, свршен
(се успие) Се заспие (длабоко).
Албански: bie në gjumë