face - онтологија

згорниште повеќе

мн. згорништа
Вид збор: Именка, среден род
Лице на костум.
Албански: fytyrë e kostumit

лице повеќе

мн. лица
Вид збор: Именка, среден род
Предниот дел од главата на човекот.
Албански: fytyrë
Употреба: Анатомија
Израз на умствена или душевна состојба; изглед (најчесто со придавска определба).
Албански: pamje
Употреба: Преносно значење
Надворешна, предна, горна страна на нешто.
Албански: fytyrë
Обработена страна на нешто (платно, кожа, картон, плетало).
Албански: fasadë

образ повеќе

мн. образи
Вид збор: Именка, машки род
Предниот дел од главата на човекот.
Албански: fytyrë

соочи повеќе

(се) соочат
Вид збор: Глагол, свршен
Доведе лице в лице со некого или нешто.
Албански: ballafaqoj
(се соочи) Не се повлече пред некого или нешто.
Албански: ballafaqohem
(се соочи) Се најде пред нешто, пред некој проблем, тешкотија, итн.
Албански: ballafaqohem
Употреба: Преносно значење

соочува повеќе

Види и: соочи (св.)
(се) соочуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
соочи

сурат повеќе

мн. сурати
Вид збор: Именка, машки род
Човечко лице, образ, изглед на лицето (црти).
Турски: surat
Употреба: Разговорно

фаца повеќе

мн. фаци
Вид збор: Именка, женски род
Лице со специфичен изглед.
Употреба: Разговорно