facade - онтологија

фасада повеќе

мн. фасади
Вид збор: Именка, женски род
Предната страна на зграда, лицето.
Француски: façade Албански: fasadë, ballinë
Употреба: Архитектура и градба
Надворешност, привидната страна на нешто.
Француски: façade Албански: ballinë
Употреба: Преносно значење