expound - онтологија

проблематизира повеќе

проблематизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Направи нешто да се појави како проблем; отвори прашање што треба да се реши.
Германски: problematisieren Албански: problematizoj
Разговара, реши, решава проблем или прашање.
Германски: problematisieren Албански: problematizoj, debatoj