expensive - онтологија

пламен повеќе

мн. пламени
Вид збор: Именка, машки род
ужасно скапо
Албански: shtrenjtë
Употреба: Преносно значење

скап повеќе

скапи
Вид збор: Придавка
Што чини многу пари.
Во кој или каде што се продава или плаќа по високи цени.

скапен повеќе

Види и: скап (прид.)
скапна
Вид збор: Придавка
скап
Употреба: Архаизам
Примери:
(нар. поез.) Женам те, синко Стојане, / ова година до друга/ оти е скапна година, / килото жито стотина, / ведрото вино флорина.

скапо повеќе

Вид збор: Прилог
скап
Примери:
Го платил скапо.

солен повеќе

солени
Вид збор: Придавка
Кој излегува скапо.
Албански: i shtrenjtë, çmim i kripur
Употреба: Преносно значење , Разговорно

ценет повеќе

ценети
Вид збор: Придавка
Кој има висока цена, вредност.
Албански: i shtrenjtë
Употреба: Економија