exit - онтологија

заизлегува повеќе

заизлегуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да излегува едно по друго.

излага повеќе

излагаат
Вид збор: Глагол, несвршен
излезе, излегува
Албански: dal
Употреба: Дијалектен збор

излезе повеќе

излезат
Вид збор: Глагол, свршен
Се појави надвор однекаде, напушти некое место, некоја средина.
Албански: doli