exhale - онтологија

издивне повеќе

издивнат
Вид збор: Глагол, свршен
Издиши еднаш, со еден здив.
Албански: lëshoj frymë
Употреба: Медицина

издише повеќе

Види и: издиши (св.)
издишат
Вид збор: Глагол, свршен
Испушти воздух во еден здив, одеднаш.
Албански: çfrynë
Употреба: Медицина
(се издише) Испушти воздух.
Албански: çfryjë

издиши повеќе

Види и: издише (св.)
издишив
Вид збор: Глагол, свршен
издише