euthanasia - онтологија

евтаназија повеќе

(едн.) евтаназијата
Вид збор: Именка, женски род
Постапка при која со помош на лекарства се предизвикува лесна и безболна смрт на болен од неизлечива болест.
Употреба: Медицина