eruption - онтологија

ерупција повеќе

мн. ерупции
Вид збор: Именка, женски род
Силно, нагло исфрлање разни материи (лава, вулкански камења, нафта) од внатрешноста на Земјата.
Албански: erupcion, shpërthim
Употреба: Геологија
Ненадеен излив на емоции или на некакви чувства.
Албански: erupcion
Употреба: Преносно значење