equation - онтологија

израз повеќе

мн. изрази
Вид збор: Именка, машки род
формула, равенство
Албански: formulë, barazim
Употреба: Математика

равенка повеќе

мн. равенки
Вид збор: Именка, женски род
Математички израз со една или повеќе непознати величини.
Албански: barazim, ekuacion
Употреба: Математика
Примери:
Равенка со една непозната.

равенство повеќе

мн. равенства
Вид збор: Именка, среден род
Израз чиишто две страни се еднакви.
Албански: ekuacion
Употреба: Математика