equal - онтологија

излезе повеќе

излезат
Вид збор: Глагол, свршен
Заличи на некого, се истера на некого.
Албански: i përngjan

израмни повеќе

израмнат
Вид збор: Глагол, свршен
изедначи
Албански: barazoj
Употреба: Спорт
(се израмни) Едно лице се изедначи со друго во некое својство, димензија.
Албански: barazoj
(се израмни) Повеќе нешта станат еднакви, се изедначат.
Албански: barazoj

стигне повеќе

стигнат
Вид збор: Глагол, свршен
Се израмни со некого по број, положба и сл.
Албански: barazoj