equal - онтологија

акран повеќе

мн. акрани
Вид збор: Именка, машки род
Лице што е еднакво, рамно во нешто; врсник, партнер, прилика.
Турски: akran
Употреба: Архаизам

соперник повеќе

мн. соперници
Вид збор: Именка, машки род
Човек што има еднакви достоинства, квалитети со некого.
Албански: i njëtrajtshëm, i barabartë
Употреба: Книжевен збор , Преносно значење
Примери:
Немаше соперник во целата земја.