episode - онтологија

епизода повеќе

мн. епизоди
Вид збор: Именка, женски род
Случка, настан што претставува само еден дел од некаков крупен настан, случување или раскажување.
Албански: epizodë

сцена повеќе

мн. сцени
Вид збор: Именка, женски род
Одделна епизода во литературно дело.
Албански: epizodë
Употреба: Литература