epileptic - онтологија

епилептичар повеќе

мн. епилептичари
Вид збор: Именка, машки род
Лице болно од епилепсија.
Употреба: Медицина

епилептичен повеќе

епилептичниот
Вид збор: Придавка
Што има знаци на епилепсија.
Употреба: Медицина

падавичар повеќе

мн. падавичари
Вид збор: Именка, машки род
епилептичар
Употреба: Медицина