enmity - онтологија

душманлак повеќе

(едн.) душманлакот
Вид збор: Именка, машки род
големо непријателство
Турски: düşmanlık
Употреба: Разговорно

непријателство повеќе

мн. непријателства
Вид збор: Именка, среден род
Непријателски однос, чувство, дејствување.