engineer - онтологија

инженер повеќе

мн. инженери
Вид збор: Именка, машки род
Лице со високо техничко образование.

моторист повеќе

мн. мотористи
Вид збор: Именка, машки род
Работник кој ракува со мотори.
Албански: motorist