enemy - онтологија

враг повеќе

мн. врагови
Вид збор: Именка, машки род
непријател, противник
Албански: armik

душман повеќе

мн. душмани
Вид збор: Именка, машки род
противник, непријател
Турски: düşman
Употреба: Разговорно

душманин повеќе

Види и: душман (м.)
мн. душмани
Вид збор: Именка, машки род
душман
Турски: düşman

небрат повеќе

мн. небраќа
Вид збор: Именка, машки род
Тој што не се однесува како брат, што е спротивност од брат, непријател.
Албански: jovëlla

непријател повеќе

мн. непријатели
Вид збор: Именка, машки род
Човек што покажува омраза, злоба кон некого или кон нешто.
Албански: armik
Тој, тоа што прави штета, што е штетен.
Албански: armik, kundërshtar