endure - онтологија

издржи повеќе

издржат
Вид збор: Глагол, свршен
истрпи, поднесе
Албански: duroj, qëndroj

издржува повеќе

Види и: издржи (св.)
издржуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
истрпува, поднесува
Албански: duroj

истрае повеќе

истраат
Вид збор: Глагол, свршен
Издржи до крај, не попушти.

крепи повеќе

крепат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се крепи) издржува, истрајува
Албански: duroj
Употреба: Преносно значење

одболедува повеќе

одболедуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Прележи некаква болест.
Албански: shërohem nga smundja

потрпи повеќе

потрпат
Вид збор: Глагол, свршен
Трпи малку или уште малку.
Албански: duroj edhe pak
Трпи некого извесно време.
Албански: duroj një kohë

прима повеќе

примаат
Вид збор: Глагол, несвршен
За стомак - поднесува.
Албански: pranoj

трае повеќе

траат
Вид збор: Глагол, несвршен
трпи, поднесува
Албански: duroj, baj