enclose - онтологија

загради повеќе

заградат
Вид збор: Глагол, свршен
За текст - стави нешто во заграда.
Албански: kllapa
Употреба: Лингвистика

заокружи повеќе

заокружат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи, опфати нешто целосно (во излагање, договарање).
Албански: rrumbullaksoj
Употреба: Преносно значење

обвие повеќе

обвијат
Вид збор: Глагол, свршен
Покрие, опфати, окружи нешто од сите страни.
Албански: mbuloj
Употреба: Преносно значење

обгради повеќе

обградат
Вид збор: Глагол, свршен
опколи, опкружи
Албански: rrethekoj

опколи повеќе

опколат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи круг околу некого или нешто.
Албански: rrethoj