emulsion - онтологија

емулзија повеќе

мн. емулзии
Вид збор: Именка, женски род
Течност во која се наоѓаат нерастворени ситни капки од друга течност.
Албански: emulzion
Употреба: Хемија
Тенок слој на фотографски филм, плоча, хартија, чувствителен на светлина.
Албански: emulzion