empire - онтологија

империја повеќе

мн. империи
Вид збор: Именка, женски род
Назив за голема монархистичка држава на чело со император.
Албански: perandori
Колонијална држава што покрај централната земја, метрополата, има доминиони, колонии, протекторати и сл.
Албански: perandori
Употреба: Дипломатија
Голема распространетост на некој облик на организирање, на дејност, на моќ (индустриска, финансиска, трговска и сл.).
Албански: perandori
Употреба: Преносно значење

царство повеќе

(едн.) царството
Вид збор: Именка, среден род
Држава што се управува од цар.
Албански: perandori