empathy - онтологија

емпатија повеќе

(едн.) емпатијата
Вид збор: Именка, женски род
Спремност и способност да се сочувствува со други луѓе.
Употреба: Книжевен збор

чувство повеќе

мн. чувства
Вид збор: Именка, среден род
Разбирање и сочувство за други битија.
Примери:
Нема чувство за состојбата, за околината, за своите сонародници.