emotion - онтологија

афект повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Возбуда, вознемиреност, силно емоционално чувство манифестирано како несвесна активност и како ненормална психолошка состојба.
Германски: Affekt

емоција повеќе

мн. емоции
Вид збор: Именка, женски род
Душевна состојба на радост, љубов, гнев, страв итн.

срце повеќе

мн. срца
Вид збор: Именка, среден род
Овој орган како средиште на чувствата.
Албански: zemra, emocion
Употреба: Преносно значење

чувство повеќе

мн. чувства
Вид збор: Именка, среден род
емоција
Албански: ndjenjë
Употреба: Медицина
Примери:
Благородни чувства.