emerald - онтологија

смарагд повеќе

мн. смарагди
Вид збор: Именка, машки род
Бесценет камен со зелена боја.
Употреба: Геологија

смарагден повеќе

смарагдна
Вид збор: Придавка
Кој има боја на смарагд.
Примери:
Смарагден килим.
Кој е направен или украсен со смарагд.
Примери:
Смарагден прстен.